Kancelárske stoličky

Kancelárske stoličky

Ako vybrať kancelársku stoličku?

Výber kancelárskej stoličky je dôležitou úlohou najmä v dnešnej sedavej dobe. Treba si uvedomiť, že kvalitné sedenie je podstatnou súčasťou každého dňa a vo výraznej miere ovplyvňuje zdravie. Parametre pre výber vhodnej stoličky by mali korešpondovať s Vašou výškou a váhou. Ideálna výška sedadla by mala zabezpečiť, aby sa vaše kolená nachádzali pod úrovňou vašich bokov a chodidlá by mali byť celou plochou na zemi. Je všeobecným pravidlom, že vyššie a pevnejšie postavy, by mali voliť stoličky s pevnou a stabilnou konštrukciou.

Kancelárske kreslá bývajú mohutnejšie ako stoličky, majú širšiu opornú časť a väčšinou sú pohodlnejšie. Ich nevýhodou oproti stoličkám je, že nemajú toľko možností nastavení. Výberom stoličky a kresla do kancelárskeho priestoru musíte brať na vedomie aj čas, ktorý na nej strávite.

Ako dlho presedíte v kancelárii?

Optimálny čas sedenia na stoličke nie je presne definovaný, možeme ale určiť do ktorej skupiny patríte podľa pracovného času:

  • Krátka doba sedenia – časový interval je od 0 do 4 hodín denne. Pri krátkodobom používaní postačia základné modely aj bez dodatočného príslušenstva. Výnimkou sú ľudia, ktorí majú problémy s chrbticou, tí by si mali zvoliť stoličku primeranú ich zdravotnému stavu. V týchto prípadoch sú vhodné stoličky so synchrónnou
  • Stredná a dlhšia doba sedenia – čas na stoličke je do 12 hodín denne, čiže klasický pracovný 8 hodinový čas. V tomto prípade je taktiež vhodné zvoliť synchrónnu mechaniku, ale aj hojdaciu a asynchrónnu mechaniku.
  • Dlhá doba sedenia – čiže viac ako 12 hodín. Tento čas je uvedený pri nepretržitých prevádzkach, kedy sa ľudia na stoličke neustále striedajú. Záťaž na stoličku je nadmerná a preto je synchrónna mechanika nevyhnutnou záležitosťou pri kúpe.

Podľa tohto rozdelenia sú kancelárske stoličky rozdelené na tie, ktoré sú vhodné na krátkodobé sedenie, a na ergonomické stoličky vhodné na celodennú sedavú prácu. Kancelárska stolička by mala byť nastaviteľná tak, aby ste počas celej pracovnej doby sedeli dynamicky a neničili svoj chrbát.

Určite si nosnosť stoličky

Vaša váha by mala byť dôležitým kritériom pri výbere stoličky, nakoľko je potrebné, aby sa novo zakúpená stolička rýchlo neopotrebovala. Odporúča sa rešpektovať maximálnu nosnosť stoličky. Kreslá a stoličky sú však väčšinou konštruované tak, aby zniesli aj o niečo vyššiu váhu. V priemere mávajú stoličky nosnosť od 70 d 180 kg, ale nie je ťažké nájsť ani stoličky s vyššou nosnosťou. Nosnosť stoličky závisí väčšinou od použitého materiálu a konštrukcie stoličky.

Kancelárske stoličky podľa konštrukcie

Kancelárske stoličky by mali byť vyhotovované predovšetkým s ohľadom na veľkosť a váhu osoby, ktorá ich bude používať. Pokiaľ ide o robustnejšie postavy, potom je vhodné voliť rozšírený sedák i opierku. Pri sedení by mali byť kolená v pravom uhle a sedák dostatočne hlboký. Na tvare i sklonu opierky závisí pohodlie pri sedení. Kancelárska stolička by mala vždy smerovať k správnemu držaniu tela.
Kancelárska stolička musí poskytovať stabilitu a pevnosť. Mala by byť skonštruovaná tak, aby ju bolo možné ľahko nastaviť podľa typu postavy a aby telu poskytovala dostatočnú oporu a pohodlie. Stolička má viacero častí a každá z nich má určitú funkciu, ktorá zabezpečuje komfort a funkciu príjemného sedenia.

  • Sedadlo
    Základom stoličky je sedadlo . Malo by byť stále nastaviteľné podľa Vašim telesných rozmerov. Výhodou je, že je možno sedadlu nastaviť výšku, tým že sa posunie hore, alebo dole, u lepších stoličiek je možné nastavovať aj hĺbku (dopredu, dozadu) či sklon (dopredu, dozadu). Sedadlo by malo byť dokonale prispôsobené ľudskému telu. Prioritou by pri výbere by mala byť zaoblená a naklonená predná časť sedadla, aby netlačilo na spodnú časť stehien a nebránilo tak správnej cirkulácii krvi. Rovnako ako sedadlo, aj operadlo je podstatnou súčasťou stoličky.
  • Opierky na ruky
    Tak ako aj pohodlné sedadlo, aj operadlo je dôležité pre komfort a zdravé sedenie. Malo by byť správne anatomicky tvarované a mať vhodné čalúnenie. Tvar Vašej chrbtice by mala kopírovať oporná časť s nastaviteľnou bedrovou opierkou. Vhodnou alternatívou je kancelárska stolička so synchrónnym mechanizmom umožňujúca dynamické sedenie. Pri opretí sa operadlo mierne nakloní dozadu a naďalej tak podporuje chrbticu. Správny tvar chrbtice závisí aj uloženia rúk.
  • Podrúčky
    Nie všetky stoličky však majú opierky na ruky. No ich hlavnou výhodou je, že umožňujú ľahšie vstávanie zo stoličky a uľavujú svalom paží a ramien. Opierka na ruky by mala mať vhodnú veľkosť na to, aby podopierala len lakte, nie zápästia. Mali by byť vhodne výškovo nastavené, aby pri prisúvaní a odsúvaní stoličky nenarážali do stola. Podrúčky na stoličkách môžu byť stabilné, bez možnosti akéhokoľvek pohybu a flexibilné, kedy sa dá nastaviť výška, hĺbka, či uhol.
    • Varianty flexibilných podrúčok:
    • 2D podrúčky – je možné nimi nastaviť výšku a sú vybavené aj rotáciou vrchnej časti
    • 3D podrúčky – okrem predchádzajúcich možností, polskytujú aj horizontálny posun dopredu a dozadu
    • 4D podrúčky – 3D + posun hore a dolu
  • Záhlavník (hlavová opierka)
    Opierka hlavy je nevyhnutnosťou najmä pri práci dlhšej ako 4 hodiny denne. Záhlavníky pomáhajú znížiť zaťaženie krčnej chrbtice a preto je potrebné vybrať takú, ktorá optimálne kopíruje zakončenie krčnej chrbtice. Kancelárske kreslá, túto výškovo nastaviteľnú opierku hlavy nemajú. Pri opieraní hlavy a celého tela nie je dôležitá len výška kresla, či stoličky, ale aj materiál, ktorý by mal byť na dotyk príjemný a pri neustálom používaní aj odolný a pevný.

Vhodný materiál na stoličku do kancelárie

Stoličky sa vyrábajú v rôznych  materiálových prevedeniach – z dreva, plastu, hliníka alebo kombinácia všetkých týchto materiálov. Plastové kancelárske stoličky sú ľahšie ale aj menej odolné a teda aj s nižšou nosnosťou. Kovová stolička je pevnejšia, stabilnejšia, s vyššou nosnosťou, ale zároven aj ťažšia.

Farba kancelárskej stoličky

Samozrejmosťou je veľký výber farieb, ktoré môžu upokojovať alebo naopak aktivovať naše zmysly. Pri výbere farby však myslite aj na použité farby nábytku a stien v miestnosti. Vhodne vybratá farba kancelárskej stoličky dokáže doplniť firemnú identitu.

Prečo investovať do kvalitnej kancelárskej stoličky?

Keďže sa sedavá práca stala veľkým súčasným trendom, výberu vhodného sediaceho nábytku do kancelárskych priestorov sa prikladá stále väčší dôraz.Nebojte sa preto investovať do kvality, pretože práve zdravá chrbtica je to, čo nás ponesie do konca života. Problémy s chrbticou sú civilizačným ochorením a neustála sedavá práca pri počítači môže spôsobovať problémy ako:

  1. Časté bolesti hlavy
  2. Syndróm tenisového lakťa
  3. Trvalé poškodenie chrbta a krčnej chrbtice a pod.

Takže či už pracujete 4 alebo 12 hodín denne, nezabúdajte, že každé telo je individuálne a potrebuje inú oporu. Kanceláriu si už nevieme predstaviť bez počítača a kvalitného nábytku. Pre kvalitný výkon pri práci je rozhodujúca ergonomicky tvarovaná kancelárska stolička.

Ergonimické kancelárske stoličky dokážu vhodne stimulovať krčnú chrbticu aj chrbát a prirodzeným spôsobom donúti pracovníka sedieť v správnej polohe. Eliminujú tak bolesti spôsobené jednostrannou záťažou.

Cena kancelárskej stoličky

Naozaj kvalitná kancelárska stolička nie je práve lacnou záležitosťou. Kto neponáhľa, môže využiť výpredaje kancelárskych stoličiek alebo nakúpiť kancelárske stoličky v akcii. Stačí nás sledovať.